Здраве

По-малко калории, по-малък риск от диабет

Над 120 милиона души по света страдат от захарна болест. 80% от тях са с диабет тип 2. В Европа заболелите стават все повече. В нашата страна техният брой е над 400 000.
- Самата захар ли е в основата на болестта?
Не, захарта не е причина за директно заболяване от диабет. Но който поглъща всекидневно твърде много калории, той увеличава риска от диабет значително. Специално за мазнините правилото гласи: ограничавайте ги и вместо животински употребявайте качествени растителни мазнини.
- Какво става в организма ни при диабет?
Мастните клетки в него не реагират както трябва на инсулина. С помощта на този хормон захарта, която приемаме с храната, се разгражда и се поема от клетките и така се превръща в източник на енергия. В началото задстомашната жлеза (панкреасът) се опитва да уравновеси намалялото действие на инсулина, като произвежда все повече и повече от този хормон. Но в крайна сметка панкреасът се изтощава толкова много, че не може да достави достатъчно инсулин. Резултатът от това е, че в кръвта остава твърде много захар.
- Как се поражда диабет тип 1?
При този тип диабет се касае за вродено заболяване на имунната система. Антителата в организма пречат на панкреаса да произвежда инсулин. При диабет тип 1 от самото начало в организма има абсолютна недостатъчност на инсулин. Заболяването може да се активира и съвсем неочаквано вече в по-зряла възраст. Заболелите от диабет тип 1 се нуждаят до края на живота си от инсулин, който трябва ежедневно да си поставят с инжекция.
- Какво представлява диабет тип 2?
Той се среща при хора над 40 години и обикновено го наричат неинсулинозависим, защото инжектирането на инсулин не е задължително за всички болни. При диабет тип 2 панкреасът произвежда инсулин, но не в нормални граници. Кръвната захар не може да влезе в клетките и остава трайно повишена.
- Какви са предупреждаващите симптоми?
Силна жажда, отпадналост, често уриниране, рани, които не зарастват, и внезапно остро чувство на глад - това са симптомите на диабета, но те може да бъдат и доста незабележими в началото. Особено сигурно предупреждение е обаче, когато заболелите напълнеят много и обиколката на талията при жените стане над 88 см, а при мъжете над 102 см. Тази натрупана вътрешна тлъстина намалява действието на инсулина и води до диабет.
- Защо диабетът е толкова опасен?
Високите стойности на захар в кръвта застрашават кръвоносните съдове. Рискът от получаване на инсулт при диабетиците е три пъти по-висок, а за инфаркт е пет пъти по-висок, отколкото при здравите хора. При това заболяване може да се наруши зрението и да се увредят бъбреците.
- Как се поставя диагноза? Прави се изследване на кръвта, за да се провери съдържанието на захарта в нея. Нормалните стойности на кръвната захар са:
На гладно: между 4-7 ммол/л
2 часа след хранене: между 5-8 ммол/л
Преди лягане: не по-ниска от 6 ммол/л
Последните научни изследвания обаче сигнализират, че диабетът може да се развива и при по-ниски от посочените стойности.
- Какво е лечението?
В началния стадий на диабет все още е достатъчно да се промени начинът на хранене и да се засили движението. Ако това не помогне и стойностите на кръвната захар не спаднат, лекуващият лекар трябва да предпише лекарства, които намаляват захарта, или инсулин. Най-новото е, че вече е създаден и инсулин на прах, който може да се инхалира, а не само традиционният на инжекции. В средата на тази година се очаква да бъде започнато производството и на новооткритата алтернатива на инсулина - лекарствения продукт ексенатид. Той наподобява действието на естествения хормон инкретин, който се произвежда в червата и регулира разпространението на инсулина из целия организъм.


Източник: rozali.com
Изпратено на 10/12/2007 от Анонимен. Прочетено 2086 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262652)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52760)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36223)

4. Разширени вени (35954)

5. За да не се кривят детските крака (34649)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта