Съвети как да преборим хроничната ангина
Ако боледувате от ангина по-често от два пъти годишно, това за съжаление означава, че тя вече е станала хронична. Причината за това се дължи на факта, че при една от проявите й не сте я доизлекували.
Всичко започва от обикновената ангина или казано по-правилно от острия тонзилит. Симптомите на това заболяване са добре известни.
Всеки специалист би ви казал, че то трябва задължително да се доизлекува - не просто да се отървем от болката при гълтане, а да оздравеем - температура 36,6, пълен комфорт в гърлото, леко дишане, добро здраве.
Неизлекуваната ангина лесно преминава в хроничен тонзилит, чиито симптоми са чести настинки, съпроводени с болки в гърлото, температура около 37 градуса, хронична умора и неприятна миризма в устата.
При потвърждаване на такава диагноза често се прибягва до отстраняване на сливиците, но те са орган на имунната система, бариера по пътя на бактериите и вирусите, които проникват през носа и устата и затова специалистите съветват по възможност сливиците да бъдат запазени.
След необмислена тонзилектомия (операция по отстраняване на сливиците) 5-10% от хората боледуват по-често от бронхити и фарингити.
Хирургичната намеса е желателна само в случаите, когато инфекцията предизвиква или може да бъде причина за опасни за живота усложнения: паратонзиларен абсцес, наследствени заболявания (порок на сърцето, болести на щитовидната жлеза, бъбреците и ставите), сърдечни усложнения.
Много хора смятат, че не могат да се избавят от хроничния тонзилит. Практиката показва, че при сериозно лечение в 90% от случаите то е успешно.
Най-често се назначава поддържаща или стимулираща имунотерапия и различни физиотерапевтични процедури: ултразвук, ултравиолетови лъчи, промиване на сливиците с антисептици, както и антибиотично лечение.
При самостоятелно лечение, рискувате да нарушите баланса на добрите бактерии в организма си, а оттук и системите на биологичното равновесие, а точно това няма да ви помогне да се излекувате от честите ангини.
Източник: zdrave.bg