“От утре край на цигарите”
Чувството, че цигарите ни пречат, не ни напуска. Но и ние не оставяме цигарите. 70% от пушачите всеки ден се заричат, че ще започнат "нов живот, но от утре".
Но и след седем или сто и седем дни в чантичката или в джоба се появява неизменната кутийка или пакет. И всичко започва отново.
Как започнахте да пушите, помните ли?
Статистиката показва, че за първата цигара на момичетата между 13 и 16 години е важен примерът на най-близките. Силно е влиянието на приятелките, близките роднини, най-често вината е в родната сестра. Даже пушенето на майката не е такъв силен стимул, сравнен със стимула на връстниците.
Социологически изследвания, проведени сред ученички на тема: "Защо пушите?", изразяват трите най-разпространени отговора:
- пушенето ме успокоява;
- помага ми да отслабна;
- защото в компания всички пушат.
Първият отговор не е нещо друго, освен едно оправдание. Що се отнася до другите отговори, нека се постараем да видим тези ''плюсове" и да им приведем контрааргументите на съвременната медицина. Макар че мнозина пушачи с точност могат да посочат какви поражения нанася тютюнопушенето, те дори не могат да си представят проблемите, които ги чакат и колко близка може да е разплатата за това съмнително удоволствие.
Пушенето е вредно за нашето здраве!
Вредата в цифри: освен така ругания никотин, димът от цигарите съдържа още около 3400 съставни части. Не е изучено още влиянието на всичките върху човешкия организъм.
Но не ви ли стига известното, за да оставите цигарите?
- Определено съчетание на веществата на цигарения дим увеличава риска от рак на белите дробове и пикочния мехур, рака на стомашно-чревния тракт (уста, носоглътка, хранопровод, задстомашна жлеза).
- Пушенето предизвиква левкемия, рак на шийката на матката, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда, слепота.
- Доказано е влиянието на цигарите върху честотата на заболяванията на бронхите и дробовете, повишения риск от захарен диабет, инсултите и др.
От тези и други болести, непосредствено свързани с пушенето, всяка година в света умират около 2 000 000 души. Ако не се промени ситуацията в полза на здравето, през 2010 г. тази цифра ще достигне 10 000 000.
За съжаление много хора си казват: "Ами еди кой си пушеше, пък живя осемдесет години...", "Каквото ти е писано, това ще е".
Работата е там, че на пушачите им е писано да живеят по-дълго, а те съкращават това време. Що се отнася до тези, които не пушат, пък боледуват, болестите пак им са свързани с пушенето. Пушенето на тези около тях.
Според статистиката жената, която не пуши, но има мъж пушач, рискува да заболее от рак на белите дробове - и рискът се увеличава тридесет пъти!
Дори и в добре проветрена стая непушачът получава своята порция.
Частици от тютюневия дим имат удивителната способност дълго да се задържат в различните тъкани, мебели, тапети, гипсови тавани и пр. Нали и вие, щом влезете в подобно помещение, усещате, че е пушено.
Пътят към цигарата
За да запалиш, е необходимо желание. Но трябва да знаеш с какво се разделяш и какво придобиваш. Много от тези, които са издържали да речем, месец, без да пушат, знаят, че след общата отпадналост, главоболието, дискомфорта идват доброто самочувствие и бодростта. И да се наспиш ти трябва по-малко време. Появяват се забравените аромати, вкусове.
Раздялата с цигарите не е просто раздяла с тютюнопушенето.
В новата Международна класификация на болестите зависимостта от тютюна, заедно с алкохолната и наркотичната, е включена в категорията на умствените нарушения и нарушения в поведението, обусловени от използване на психоактивни съединения.
Защо се пуши? Не за да се отслабне, не за да се достави удоволствие... От необходимост да се избегнат мъченията, свързани с наркотичната зависимост. Като всяка зависимост, тази също не възниква изведнъж.
Ако се пресметне, че 80% от пушещите възрастни са започнали да си "играят" с цигарите още на 14-18 години, а 100-процентната зависимост от тютюна при жените (при мъжете е само 50-процентна), възниква при "стаж" 30 години, то е ясно, че по-лесно се отказват цигари още в началото.
Етапите от изграждането на “кариерата” при тютюнопушенето
- първо пробно пушене-8-12 г. ;
- нередовно пушене -13-16 г. - продължава две години;
- редовно, но малко пушене при млади хора - до 5-10 цигари - се случва при 45% от хората на възраст 20-24 г.
- редовно интензивно пушене (20 и повече цигари на ден) се отбелязва при 15-18 годишните вече в 13% от случаите, а във възрастта от 20 до 24 г, - в 46%.Отначало е любопитството, после "модно" и "красиво" са мотивите, накрая - ето я наркотичната зависимост. И ако в първите два етапа практически отказването е успешно, в последния никак не е леко. Има и последствия от зависимостта при отказването. Налага се и помощ, не е достатъчна волята на самия пушач. Тъй че,.. замислете се!
Съвети за отказване от пушенето
Зависимостта от тютюн в днешно време се лекува с различни методи: психотерапия, рефлексотерапия, лекарства. Изберете си, съобразно своите волеви качества, според темперамента и характера, някой от следните варианти:
- Откажете се, когато сте в компания. Хванете се на бас и спечелете.
- Откажете се постенно, като намалявате количеството цигари за един ден.
- Откажете се да пушите през деня, като угасите последната цигара и не изхвърляте неразпечатаната кутия. Нека си стои на масата, докато не се покрие с прах. Ако сте с желязна воля, амбициите ви ще спрат всеки опит да протегнете ръка.
Избрахте ли пътя към отказването?
Започнете процеса на отвикването:
- Плакнете си устата, дъвчете дъвка, яжте сладолед на пръчка - ще избегнете вкуса на никотин, който се запазва и три седмици след отказването ви.
- Ако силно Ви боли глава, усещате слабост и прочее, купете си в аптеката средства, които имитират никотина. В началото на въздържанието могат да ви помогнат.
- Ако сте привърженик на бавното отказване, в аптеките ще намерите никотиносъдържащи препарати, които осигуряват определени дози никотин - специални дъвки и пластири за кожата. Те ще ви помогнат да се справите с отрицателните явления на физиологичната зависимост. Но борбата си остава ваша работа.
- Постарайте се да правите гимнастика, занимавайте се със спорт, повече се разхождайте.
Източник: rozali.com