Човешкото тяло има лимит за слънчевите бани
Полезното действие на слънцето
Преди едно-две десетилетия почти всички, почиващи по родните курорти, се ползваха от така наречената хелиотерапия - слънчеви бани със строго определено време. Смяташе се, че така се повишава имунитетът и се подобрява обмяната на веществата. Приемаше се, че тези дозирани слънчеви бани повишават работоспособността и укрепват нервната система.
И в днешните по-динамични и свободни времена лекарите не отричат ползата от слънчевите бани. Те се препоръчват от специалистите при много кожни заболявания, естествено, не когато е обострена болестта. Това се отнася и за такива по-сериозни заболявания като псориазис и екзема. Разбира се, пак по строго определени часове.
Слънцето може да подобри състоянието на кожата и при някои форми на акне. Но тук се налага предварително съгласуване с дерматолог, защото в някои случаи на акне слънчевото облъчване е противопоказно. Хората, които нямат сериозни проблеми със здравето, могат да се възползват от слънчевите лъчи за подобряване на психо-емоционалното си състояние. Всички знаем, че зимните месеци навяват тъга, въобще липсата на светлина потиска човека. А слънцето веднага подобрява настроението и повишава жизнения тонус.
Има и още един аспект - под въздействието на слънчевите лъчи в нашия организъм се изработва витамин D3.
Най-важно е количеството получени ултравиолетови лъчи
Как да обърнем свойствата на слънцето в своя полза? За начало - спазвайте твърд график за стоене на слънце. На всички вече е ясно, че на плаж се ходи до 11 и след 17 часа. Въпреки това много хора, особено жените, пренебрегват този съвет. Те продължават да се надяват, че колкото по-силно грее слънцето, толкова по-добър загар ще получат. Бързаме да ги разочароваме - ако няколко дни поред се пържите на обедното слънце, рискувате да си заработите не само загар, но и нови бръчки, проблеми с имунитета и редица други неприятности. Ако си правите слънчевите бани сутрин и вечер, така или иначе пак ще загорите, като обаче не си навреждате на здравето.
Много хора пренебрегват тези правила, особено когато отпускът им е по-малко, и те бързат да се възползват максимално от морското слънце и пясък. Дори в такива моменти не се стремете да получите загар само за два дни. Вие създавате по този начин на организма си сериозен стрес, който може да се преодолее много трудно.
Запомнете нещо много важно - получените ултравиолетови лъчи се натрупват в тялото ни за цял живот. Т.е. нашият организъм пази информация за всички получени дози облъчване - и нормалните облъчвания и прекаленото излагане на слънце. При това той е пригоден да поеме и да реагира на определено количество слънчеви “атаки” през живота ни. Ако превишите този лимит, вие влизате в рисковата група. Най-бързо нашият “слънчев капитал” се изтощава и изразходва от слънчевите изгаряния.
Източник: http://www.lekar.bg