За наркотиците
Първото приемане на хероин често води до неприятни ефекти, включително до гадене и повръщане. Повиквателните консуматори усещат прилив на топлина, тотално отпускане, облекчаване на болката (ако я има) и на стреса, наляга ги приятна дрямка. Наркотикът потиска обаче и импулсите, които движат индивида в обикновения живот, и така той изпада в състояние на пълна апатия. Губи желание да прави или променя това или онова, всичко сякаш си е на мястото, всичко изглежда “о’кей”. За някои хора изпадането в такова състояние се оказва връх на блаженството.
Не бива обаче да се забравя, че въздействието на наркотика зависи не само от неговите свойства. Определящи са още дозата и индивидуалните характеристики на консуматора, неговото моментно състояние и обкръжение, както и очакванията му. Смайващи са понякога парадоксите във въздействието на една и съща дрога. Ако например приелият я има намерение да бодърства, тя не му позволява да заспи, тя ще му помогне да задреме.
Най-неприятната особеност на веществата от морфинов тип е, че зависимостта (психична и физическа) и толерансът могат да се развият доста бързо, и то при стартиране с малки дози (непривишаващи лечебните). Опасният механизъм се задейства буквално с първите приети количества. Това в най-голяма степен се отнася за хероина.
Зависимия хероиноман може да приема дози, които биха умъртвили начинаещия. Но той привикналият, вече търси наркотика не за удоволствието от него, а само да избегне нетърпимо неприятните усещания, свързани с липсата му.
Абстинетния синдром започва от 8 до 24 часа след последната доза хероин и включва болки по цялото тяло, треперене, потене, мускулни спазми, учестено дишане, загуба на апетит, безпокойство, нервност и други от този род. Най-тежките симптоми отслабват след 7-10 дни, но някои неприятни усещания се запазват до няколко месеца.
Приемането на свръхдози хероин води до безсъзнание и кома и може да причини смърт от спиране на дишането.
В опиума има и друго наркотично вещество – кодеин. То се използва като съставка при производството на различни лекарствени средства. Съдържанието му в опиума е незначително и затова във фармацевтичните предприятия голяма част от добивания морфин се превръща химически в кодеин. Макар и сравнително слаб, този опиат все още фигурира в менюто на българския наркоман.