Морфина като наркотик
След като била изяснена химическата формула на морфина, започнали интензивни опити за синтезиране на нови вещества със структури, подобни на неговата или пък копиращи отделни фрагменти от нея. Така се родила цяла серия болкоуспокояващи вещества със сходни фармакологични признаци, но с доста различна активност: у едни – по-ниска, у други – многократно по-висока в сравнение с тази на морфина.
По ирония на съдбата един от най-употребяваните от наркоманите синтетични препарати от морфинов тип – лидол (петидин, меперидин), навремето бил пуснат на пазара, с гаранцията, че не предизвиква зависимост. Практиката скоро доказала обратното.
Злоупотребява се още с промедол (тримеперидин), диконал (дипипанон), декстропропоксифен (дисталгезик).
Метадонът (фенадон, фисептон), опиат със сравнително слаба активност, се използва понякога при лечение на наркомани като временен заместител на консумирани преди това по-силни дроги.
Нерядко от болнични заведения у нас се краде фентанил. По въздействие този препарат наподобява в някои отношения хероина. Големи количества фентанил и едно негово производство – метилфентанил, се синтезират в нелегални лаборатории на територията на САЩ.