Амфетамини
По въздействието си върху човека тези синтетични продукти в много отношения наподобяват произвеждания от организма адреналин. Ускоряват дишането и сърдечния ритъм, повишават тонуса и настроението, маскират умората, създават, макар и привидно, усещане за благополучие. Хората ги гълтат за какво ли не: срещу заспиване, при тежък умствен и физически труд, за отслабване, за повишаване на половата активност, за подобряване на спортните постижения (допинг). Всичко това крие сериозен риск за развиване на психичната зависимост.
С прекратяване употребата на тези наркотици настъпва период на депресия, консуматорът се чувства силно изтощен. Така три, четири часа форсираната бодрост могат да му костват два дни възстановяване.
По принцип амфетамините не предизвикват физическа зависимост, но развиват изключителен толеранс. Докато терапевтичните им дози са в порядъка 5-15 милиграма, някой доста напреднал наркоман може да стигне и до 700-1200 милиграма. За щастие отравянията с амфетамини са изключително редки, но натоварванията с големи количества от тях могат да се окажат фатални при наличие на сърдечно съдово заболяване.
Високите дози, особено ако се приемат инжекционно в продължение на няколко дни, са в състояние да причинят дори халюцинации. Силната злоупотреба с тези препарати понякога е причина за агресивно и опасно антисоциално поведение на консумиращите ги.
Амфетаминът (бензедрин, фенамин, актедрон, векамин) е главният представител на тази група стимуланти. Оказва се, че по-активен е неговият оптичен изомер, наречен декседрин.
Често употребявани негови производни са : метиламфетамин (метедрин, первитин), фенметризан (прелудин, седафамен) и по-слабия метилфенидат (риталин).
Има и един представител – МDMA (метилендиоксиметиламфетамин), наречено образно “Екстази”. В нормални дози той действа подобно на LSD, но без да причинява халюцинации. Приет в по-високи дози, “Екстази” наподобява амфетамините. Предлага се нелегално най-често в дискотеките.
Скандално популярен в България стана друг представител на този род стимуланти – каптагон (фенетилин).
Рязкото намаляване на регламентираното производство на амфетамини в развитите страни доведе до създаването на множество специализирани нелегални лаборатории за синтез на тези препарати.