Само лекар разрешава да се пипат бенките и брадавиците
Бенките се предават по генетичен път и се срещат много често – почти у всеки човек. Те представляват светли, до тъмнокафеви кръговати петънца, с големина колкото лещени зърна, които понякога са леко надигнати над кожата. Техния брой се увеличава особено много през периода на пубертета или през време на бременност. Могат да бъдат и множествени и тогава обикновено са придружаващ симптом на някои заболявания с неврологични и чревни прояви. Лечението се извършва с електрокоагулация, дермабразио или хирургическо отстраняване. Особено много трябва да се внимава и само дерматолог може да прецени кои бенки да се махнат и кои не бива да се третират с нито едно от посочените средства. Хора, предлазположени към образуване на бенки, не бива да се излагат на слънце или ако отидат на плаж, да употребяват специални кремове с много висок /40-60/UV защитен фактор.
При всеки случай с множество бенки трябва да се прави консултация със специалист, защото в противен случай има опасност от кожен рак. Не бива да се оставяте да ви лекуват народни лечители със силни киселини, което води до грозни белези, а понякога и до нежелани резултати.
Други много разпространени кожни образувания са брадавиците. Те се причиняват от вируси. Биват плоски, островърхи, закръглени и старчески, които се явяват в по-късна възраст. За премахването им съществуват различни начини и средства. И при тях трябва специалист да прецени дали да се махнат и по какъв начин. Обикновенно се прибягва до електрокоагулация със специални игли ножчета, за да не остане никакъв белег по кожата. Но не всяка брадавица може да се третира по този начин. Това трябва да прецени лекар дерматолог, а не козметичка.
Плоските брадавици се наблюдават най-често по лицето, врата и гърба на китките на ръцете. Лекуват се по преценка на лекаря с течен азот, въглероден двоукис или с други методи.
Островърхите брадавици се появяват обикновенно у хора на средна възраст. Най-често се локализират по врата и деколтето. Представляват тънки жълтеникаво-бежови образувания с дължина няколко милиметра. Те също са вирусни и ако не се премахнат, броят им непрекъснато се увеличава. При триенето от дрехите могат да се възпалят. Премахват се чрез електрокоагулация без остатък от белези.
Възрастовите или така наречените старчески брадавици се появяват към 40-50 годишна възраст и се разполагат най-често по кожата на гърба, гърдите, лицето и ръцете. Те не се израждат злокачествено, но при ставащото все по-опасно слънчево излъчване, трябва да се предпазват с фотозащитни кремове. Някои от тях могат да се електрокоагулират. В никакъв случай да не се мажат с живачни помади. Сега има много ефикасни вносни кремове,с които се постигат чудесни резултати.
Някои пациенти имат както бенки, така и брадавици съвсем отговорно трябва да се преценява с какво може да се лекува , кое е козметичен дефект и кое не бива да се пипа, за да не се получат нежелани резултати. А те могат да бъдат от белези /вследствие неправилно лекуване/ до кожен рак и рязане на бенка, която не бива да се третира без хистологично изследване. И отново най-важното ; по-малко слънце по обедните часове и намазване с предпазни кремове с висок UV фактор на кожата, която излагаме на открито.