Храни и лекарства
С лекарствата не бива да се прекалява – дори с обикновените аналгетици (аспирин, аналгин), които с лека ръка вземаме, щом почувстваме болка. По-голямо внимание трябва да обърнем на причината, предизвикваща тази болка, отколкото на притъпяването и. И тъй като всички храни оказват влияние върху ефективността на лекарствените средства, най-добре е да се взимат един час преди или след ядене, консултирайки се с лекуващия лекар.
Различните храни оказват различно влияние върху активността на медикаментите. Най-слабо влияние оказва водата. Тя може да се приема в подходящо количество с всяко лекарство. 150-200 г вода ще помогне лесно да преглътнем хапчето и ще ограничи дразненето на хранопровода и лигавицата на червата. Научни изследвания са установили, че кока-колата спомага за по-бързото и ефективно абсорбиране на някои антибиотици.
Млякото съдържа мазнини, протеини и калций, които могат да инактивират и да ограничат до известна степен абсорбирането на лекарствените средства. Но сравнително високото Ph на млякото може да подобри поносимостта към медикаментите, които дразнят лигавицата на стомаха. Млечните произведения съдържат още калций и магнезий, които образуват слабо разтворими соли, пречещи на абсорбацията на някои антибиотици (тетрациклина).
Мазнините са най-трудно смилаемите хранителни вещества. Приетите заедно с тях лекарствени средства мъчно се овладяват от организма, дълго се задържат в стомаха и до голяма степен се инактивират. Ограничаването на консумацията на мазнини се препоръчва при всяко медикаментозно лечение.
Зеленчуците, съдържат витамин К (зеле, домати, ряпа, зелен фасул, марули), пречат на лечението с антикоагуланти, взети през устата.
Плодовите сокове могат да разградят някои противобактериални вещества в стомаха и да намалят тяхното лечебно действие.
Храни, богати на калий (картофи, сушени плодове, банани...), могат да регулират и леко да засилят действието на отводняващите лекарствени средства.
Алкохолът е несъвместим с медикаментозното лечение. Той засилва действието на медикаментите, най-вече на тези, предназначени за лечение на нервнопсихически заболявания и противовъзпалителни процеси. Той засилва световъртежа и сънливостта, които тези медикаменти предизвикват. Съчетанието на алкохол с антибиотици може да породи смущения в храносмилателната система за по-дълъг период от време.