Главоболие от махмурлук
Най-ефикасната рецепта: не пийте много, ако пиете, не го превръщайте в навик!
Отдавайки дължимото на Бакхус при радостни и тъжни поводи, сякаш сме се примирили с факта, че колкото е по-приятно вечерта, толкова е по-лошо сутринта.
Алкохолът предизвиква усилена работа на стомашните жлези и отделяне на стомашен сок с високо съдържание на солна киселина, която не разлага храната, по скоро я консервира. Оттук и неприятното усещане за парене и тежест в стомаха. Попадайки в кръвта, алкохолът атакува органите на кръвообращението. Най-явните последици са бледост, затруднено дишане и главоболие. Пропускваемостта на кръвоностните съдове рязко намалява и те не са в състояние да доставят достатъчно кислород в тъканите.
Предлагаме ви някои съвети и рецепти за преодоляване на тежките последици от махмурлука:
1. Научете се да пиете правилно и максимално бързо да изкарвате алкохола от организма. Трябва да се пие така, че по възможност до мозъка да достига по-малко количество алкохол. Трябва да се пие по малко и много бавно.
2. Препоръчително е непрекъснато да се яде: храната забавя всмукването на алкохола от стомашните стени. Видът на храната няма значение, но приоритет имат мазните и нелюти продукти, зеленчуците.
3. Най-тежкия махмурлук (с убийствено главоболие, повдигане и дори нарушения на сърдечната дейност) се причинява от коняк, уиски, бренди, а също и от всички видове газирани вина. Червеното вино също предизвиква силно главоболие поради високо съдържание на тирамин.