Здраве

Коварният бронхит



Децата страдат през цялата година от хреми и ринофарингити, които се задълбочават до отити. Ако често получават възпаления на ушите, то в бъдеще може да се увреди и слухът им.
До шестата си година малките боледуват средно 40 пъти от респираторни заболявания. Тази хиперчувствителност се обяснява с липсата на имунна защита. Някой естествени защитни сили са 10 пъти по-развити у възрастните, отколкото при бебетата. От раждането до неколкомесечна възраст те се предпазват от антителата на своите майки, ако ги кърмят. После на смяна идват собствените антитела. Между тези два периода обаче съществува момент, в който детето има много малко защитни сили. Към това се прибавят и други отрицателни фактори, като недостатъчното количество желязо и витамин Д, а и влиянието на околната среда – цигари, прах, замърсяване на атмосферата. Важен е и начинът, по който се гледа детето – ходи ли например на детско заведение, където вирусите се разпространяват много лесно.
При възрастните по-тревожни са хроничните бронхити.
Това заболяване отслабва дихателните пътища и отваря широко врати за инфекциите. Не бива да се мисли, че кашлицата е нещо мимолетно – просто един безобиден дискомфорт. В някой страни бронхитът е на 5-то място сред причинителите на смърт при хората.
Бронхитът е заболяване, което се разпознава по кашлицата, придружена с отхрачване и траеща повече от 3 месеца годишно. При втората година с подобни симптоми може да се смята, че той е станал хроничен. Бронхите са задръстени от повишената секреция на слизестата ципа. В резултат на това те стават привилегировано място за развитието на бактериални инфекции. Така се вмъкват микробите, увеличава се дихателната недостатъчност, която се дължи на самия бронхит и бързо може да доведе до сериозни последствия. При поява на дихателна инфекция се предписва антибиотик. Това важи както за възрастните, така и за децата. То е необходимо, но понякога не е достатъчно.
Затова е важно да се вземат мерки, преди да се е появила болестта. Децата трябва да се предпазват от хреми и отити, да се избягва общуването им с болни. Малките да прекарват повече време сред природата, стаята им да се проветрява добре.
Препоръчва се при хрема да се използва физиологичен разтвор или морска вода за прочистване на носа. Да се следи организмът на детето никога да не изпитва недостиг на желязо и витамин Д (добре е от него да се поема допълнително, освен чрез храната). По възможност бебетата да не се лишават от майчино мляко. За възрастните най-ефикаснията съвет е да спрат цигарите и да избягват компанията на пушачи.

Изпратено на 12/12/2000 от Анонимен. Прочетено 4266 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262652)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52761)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36226)

4. Разширени вени (35956)

5. За да не се кривят детските крака (34650)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта