Самочувствието – приятел или враг?
Да определим как точно се чувстваме в собствената си кожа, не е много лесно от психологическа гледна точка. В най-опростен вид самочувствието се определя като хармония със ебе си. Но всъщност нещата са по-сложни.
Защо е важно?
Високото самочувствие не е синоним на успех, стабилност или щастие. Хората, които го имат, може да са нещастни и бедни, така, както и постигналите успех могат да се мразят и да провалят живота си. Но в обществото високото самочувствие се асоциира с успеха в живота, така също и в образованието, финансовата сигурност и социланата принадлежност. Точно в това е проблемът. Понеже доброто обществено положение лесно може да се определи, а самочувствието е като че ли негово следствие, двете започват да се покриват. Но в действителност не е така.
Какво е значимо всъщност?
Ние приемаме, че самочувствието ни отразява мнението на другите за нас. Но не така мислят психолозите. Според тях “разбирателството” със себе си трябва да се заслужи.
Самочувствието се състои от две части. Първото е съзнанието за собствената ви ефикасност – увереността, че се контролирате напълно, което ви помага да посрещате спокойно предизвикателствата и да не се пречупвате пред трудностите. Това е съгласието, което води вашите мисли по пътя на победителя или неудачника, това не зависи от вашия опит. Просто ви е необходима стабилна основа за развитие на вашите способности. Най-подходящия източник за такава вяра е успехът в една област, който увеличава сигурността ви, че ще успеете и в други области.
Втората част е увереността, че сте напълно достойни да вървите по тази пътека, че вашите мисли и усещания са ценни. Тази област е по-неясна, но не по-млако важна. Според психолозите различието между това какво сте и какво искате или би трябвало да бъдете е причината за ниското самочувствие. Колкото по-високи са претенциите ви за живота, толкова по-големи са изискванията за вашето самочувствие.
Какво можем да направим?
Ако има ключ към високото самочувствие, той е в честото напомняне за собствената ценност. Но не просто да си повтаряме окуражително, че сме най-добри. Честността е с особена важност. Ако очаквате да постигнете определени цели и да станете определен тип личност, и не преценявате правилно способностите си, ще се провалите, без да разберете защо. Ако пък успеете, няма да повярвате, че това се дължи на собствените ви спососбности и това ще задълбочи нещата. А собствента неувереност кара света да изглежда враждебен. Колкото по-сигурни в способностите си се чувствате, толкова повече ще постигнете, толкова повече ще нараства увереността ви, че сте господар на живота си. А това е основата на успеха.