За Всеки по Нещо

Тайната на вермута



Биологичното действие и значението на горчивите ароматични треви са известни още на древните народи. Те ги използвали за ароматизиране на различни вина които старите гърци са наричали "Бинос абсинтес", по латинското наименование на обикновения пелин "Абсинтум". От това наименование произлиза и името на немският вермут "Абсинтес". Тези вина действат стимулиращо на храносмилането и на апетита и са разпространени в много страни. Главните представители на ароматизираните вина са вермутите, чието наименование е произлязло от немската дума "вермут", която в превод означава "пелин".
Типичният вермут, всъщност е ароматизирано десертно вино с лек горчив вкус, високо съдържание на алкохол, умерена захарност, приятен билков аромат и златистожълт цвят. Алкохолното съдържание на вермута е най - малко 160, а при някои видове вермути произвеждани в определени страни достига до 22 - 230. Захарта обикновено е от 12 до 15 - 16 %, като най - ниската е 4 %, а най - високата 20 %.
От много голямо значение за качеството на вермутите са качеството на виното от което се произвеждат и растенията, които се добавят. Най - добрите вермути се приготвят от мискетови вина или от смеси /купажи/, в които мискетовите вина преобладават. У нас за производството на вермут "Винпром" - бял, се използват купажи, в които 75 % е висококачествен мискет от Сунгурларе.
От растенията най - важни са различните видове пелин. Използват се тънките клонки, цветните и листните върхове - до дебелата част на стеблата. Броят на останалите растения от които се взимат определени части /цветове, листа, корени, семена, плодове, цели надземни части и др./ в различните страни, типове и рецепти е от 10 - 12 до
25 - 30, а дори и повече. Производството и консумацията на вермути особено много са застъпени в Италия. Със световна известност е торинският вермут и най - вече вермутите произвеждани от фирмите "Чинцано",
"Мартини - Росси", "Ганчия" и др.
У нас от векове са произвежда ароматизираното вино "Пелин", което се отличава от вермутите по чувствително по - ниското съдържание на алкохол /8 - 9 градуса/.
В състава на нашия "Пелин" влизат само растения, разпространени в България. За оригиналните вермути е характерно и участието на канела, индийско орехче, кардамон, джинджифил и др., които виреят в тропическите и субтропическите страни.
По своите високи вкусово - ароматични качества, българските вермути и особено белите, не отстъпват и на най - реномираните марки. Вермутите участват при приготвянето на много смесени и алкохолни напитки не само като модифицираща съставка, но и като основна напитка.

Коктейл с вермут
20 см3 червен вермут
10 см3 коняк
10 см3 джин
1 ч.л. захарен сироп
1 резен портокалова кора
лед
В шейкъра се поставят няколко кубчета лед. Прибавят се вермута, коняка, джина и захарния сироп и се разклаща добре. На повърхността на напитката в чашата се начупва портокалова кора. Сервира се преди обяд, след чай или кафе.
Изпратено на 10/8/2002 от Rossy Bundevauniagent at varna dot ttm dot bg. Прочетено 4965 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/27/2013
Как да се държим на масата. Първа част

7/11/2013
Преобразете дома с минимални средства

11/9/2012
Съвети за подготвяне на автомобила за зимата

9/13/2012
Следваканционна депресия

5/17/2012
Нека бъдем по-щастливи

1. Името издава качествaтa на личността (50799)

2. За всяка жена и нейното самочувствие (34666)

3. 30 полезни съвета (33805)

4. Чувствата и контролът над тях (23153)

5. Не позволявайте да ви използват! (18662)

Кафе

Името издава качествaтa на личността

30 полезни съвета

Страдате ли от безсъние?

Как да забогатеем от Интернет