Пролетното почистване
Непрекъснато отлагате голямото пролетно почистване, но в един хубав ден разбирате, че просто слънцето не може да влезе през неизмитите стъкла, че губите по половин час, докато намерите подходящи обувки в шкафчето, и че основният цвят на килима ви беше не охра, а пясъчножълто. Да, пролетта дойде и е време да запретнете ръкави.
Добре е да започнете със съставянето на план за работата, разпределението й по дни, закупуването на почистващи, избелващи, лъскащи и други пособия, и разпределянето на задълженията между всички членове от семейството. Очаква ви немалко работа, затова е добре да имате предвид някои малки хитрини, които ще ви улеснят.
При миене на прозорците не забравяйте да поставите на пода стари вестници, върху които ще пада боклук. Освен гъба можете да използвате и пулверизатор с вода. Вместо стария изпитан способ на лъскане с вестници, пригответе гюдерия, за да оберете и последните капчици вода.
След като сте размразили хладилника и фризера, почистете ги с кърпа, напоена в разтвор от оцет и вода.
Шкафчетата ще добият приличен вид, ако приберете зимните дрехи и извадите и подредите летните, а от захабените на някои места чаршафи може да скроите калъфки. Една къща винаги има нужда и от парчета плат за забърсване на прах или миене на прозорци, но прибрани на подходящо място. След като подредите дрехите, сложете по един ароматичен сапун на всяко рафтче или ароматизатор за дрехи.
Изнесете зимните палта и вълнените костюми на еднодневен припек, след което ги облечете в калъфки. Не забравяйте да им пуснете в джоба нафталин, увит в кърпа или цвят от лавандула, изсипан в торбичка от тензух. След като ги изперете, увийте губерите и родопските одеала в чаршафи, като ги поръсите с орехова шума или ги увиете във вестници. Извадете за идващата пролет и лятото по-леки памучни одеала и завивики.