Компютърът вкъщи
С мощното присъствие на Интернет и видео игрите, компютърът се превърна в необходима вещ за почти всяко семейство успоредно с телевизора и музикалната уредба. Поради липса на площ или естетически съображения той често се поставя в някой тъмен ъгъл или без никакви предпазни мерки на края на масата за хранене. За да си спестите неудобството, болките в кръста и преумората на очите, трябва да осигурите на компютъра специално място, като спазвате определени правила за експлоатация и поддържане.
Пазете очите си!Ако стоите с часове, приковали поглед в екрана, със сигурност ще усетите парене в очите, понякога дори световъртеж и главоболие. За да предотвратите неприятните усещания, обърнете внимание на позицията на компютъра спрямо прозореца и осветлението. Дневната светлина и лъскавите повърхности влияят негативно върху екрана на компютъра. Идеалното му разположение е в десния ъгъл спрямо прозореца. Използвайте щори или пердета, за да се предпазите от светлината. Не палете лампи, разположени точно над екрана. Не гледайте монитора на тъмно. Може да използвате настолна лампа, която да осветява клавиатурата и същевременно да не изморява очите.
Сменяйте настройката на екрана – различен контраст и наситеност, ако осветлението през деня се променя в стаята. По възможност изберете светъл фон, който натоварва очите по-малко от тъмния. Повечето офталмолози смятят, че излъчването от монитора е безбредно за зрението, но работата с компютър служи като катализатор на проблемите с очите. Ако картината на екрана ви изглежда размазана, вероятно страдате от далекогледство. Умората ви може да се дължи и на невярно диагностицирани диоптри. Редовно почиствайте екрана и стъклата на очилата си.
Подредете пространството!Ако стойката ви е лоша и сте принудени да се прегърбвате, за да виждате екрана, скоро ще почувствате болки във врата, гърба и китките. Спазвайте следните основни принципи:
Седете с бедра под прав ъгъл спрямо стола, и стъпала, плътно поставени на пода.
Горната част на монитора трябва да е разположена на нивото на очите. Ъгълът на ръката в лакътя трябва да е по-малък от 90 градуса.
Дистанцията от очите и екрана трябва да е не по-малка от 50 см.
Почивайте!Продължителното фиксиране на екрана с поглед и неудобната поза са достра нездравословни. За да намалите умората, отделяйте очи от монитора от време на време и гледайте надалеч, дори да сте изцяло погълнати от работата. На всеки час почивайте по 5-10 минути, но не за да седнете на друго място, а за да се раздвижите.
Компютърните игри!Те са забранени на хора със склонност към припадъци и с епилепсия, въпреки, че вероятността да предизвикат пристъп е минимална. Въздържайте се да играете, ако се чувствате много уморени или ви боли ръката. Обяснете на децата си, че трябва да стоят поне на 20 см растояние от монитора. Настоявайте да почиват на всеки час по 15 минути и инсталирайте подходящо осветление в помещението, където е техния компютър.