Кога да изхвърлим биберона?
Ако вашето дете вече е навършило една годинка, но с всеки изминал ден прекарва все повече време с биберон в устата, ще трябва да поемете инициативата в свои ръце. При непрекъснатите смукателни движения, които детето прави, се нарушава нормалната захапка. По-късно неправилно се развива челюстта и се усложнява появата на постоянните зъби. Освен това в тази възраст детето трябва да бърбори непрекъснато, да сглобява думички, а как да стане това, когато устата му е заета с биберона.
Затова бъдете решителни, но и последователни. Ако веднъж му отнемете биберона, а след това на другия ден или още същата нощ му го върнете, то с пълно основание ще си го иска следващия път когато му го вземете и то с неистови крясъци и сръдни. Тъй че вземете ли веднъж биберона, просто го изхвърлете завинаги и прежалете няколко безсънни нощи - "Всяко чудо за три дни" - казал народът. Ако детето не може да заспи, веротно ще си потърси някакъв заместител, крайчето на чаршафа или собственото си пръстче. Без да му се карате, просто му ги вадете от устата като се стараете да му отвлечето вниманието. Постойте няколко минути при детето, галете го по главичката или раменцата, говорете му тихо и нежно.......
Лекарите са забелязали, че най-неохотно се разделят с биберона децата, на които им се обръща малко внимание. Тоест такива деца чувстват някаква сигурност и запълват празнината на ласката инстиктивно с бибата. Затова бъдете нежни и ласкави с детето, четете му книжки, макар и да си мислете, че на тази възраст, то не разбира нищо. Говорете му, пейте песнички, казвайте му детски стихчета-залъгалки. Купете няколко детски аудиокасети с приказки и песнички, пускайте ги на детето, особено когато не сте с него в една стая, ще видите какъв ефект ще има това.
Всичко това, ще помогне не само за отказване от бибата, но и речниковия запас на детето ще се увеличи, ще се развие музикалния слух на детето, а и то ще бъде весело и жизнерадостно.