Кашлям. Защо?
Кашлицата говори, че нещо не е в ред. Какво точно? Човек може да кашля гръмогласно и да няма нищо сериозно. Възможно е и да се прокашля от време на време, а да не е нужно да тича при лекар. Сами предположете защо ви се е довлякла тази неприятност.
Хрема:
Лигавицата на носа може да е увредена от прах, от парите на различни химикали, а и от вируси. И тръгва хрема. Ако слузта излиза от носа, не е толкова лошо. Част от нея обикновено се стича по задната стена на носоглътката, дразни нервните окончания там и се появява кашлица. Обикновено е възпалено и гърлото.
Какво да направите? Избавете се от хремата с прости домашни средства, например инхалация. Ако хремата е отскоро, можете да си направите душ със сол на носната лигавица. В 1 водна чаша налейте хладка вода, разтворете в нея 1 ч.л. готварска сол. Натопете памучен тампон в разтвора. Сложете го плътно до едната ноздра, запушете с ръката другата и се опитайте да вдишате от разтвора. После повторете процедурата с другата ноздра. Подобрението идва почти веднага, хремата спира, ако причината й не е друга.
Алергия:
Почти 25% от случаите на хронична кашлица се дължат на алергия. Класическите симптоми са задъхване и суха кашлица. Тя се появява сериозно: когато цъфтят тревите или тополите, лятно време от билките по ливадите и горите, пък и от химията в домовете ни. Още по- често идва при простуда или преумора. Ако не сте сигурни, че кашлицата е алергична, изследвания се извършват у нас в университетските болници. Има добри антиалергични средства.
Цигарите:
Тютюневият дим вкарва в белите дробове милиони дразнещи частички. За да ги изчистим, сутрин бухаме ужасно и вадим тъмни, често жълтеникави храчки. Успокояваме се малко, запалваме цигара и мислим, че всичко е наред. Всъщност хроничният бронхит от тютюна ни готви емфизем, задух или рак. Решението е просто и лично. Или спирате да пушите, или продължавате да кашляте с всички по- нататъшни рискове.
Зъл вирус:
Вирусната кашлица започва с гърлобол и хрема. Очите и носът текат, гърлото боли. Още няма температура или е почти незабележима. После възпалението слиза към трахеята и бронхите. Кашлицата е мъчителна, тя ни раздира. И не минава от обичайните лекарства. Появява се и температура 37.5- 38 градуса. Разбити сме, отпаднали и целият свят ни е крив. Какво да правим? Ако можете, останете вкъщи, пийте топъл чай с аспирин или парацетамол и полегнете. Ако се чувствате доста отпаднали, идете при личния си лекар. Също и ако вдигнете температура над 38 градуса или в храчките се появи кръв. Грози ви пневмония.
Рефлукс:
Зад сложното име се крие нещо съвсем просто. Част от съдържанието на стомаха преминава в хранопровода. Случва се, когато мускулът между тях не се свива добре. Киселината от стомаха дразни нервните окончания в хранопровода и се появява кашлица.
Трябва да се съветвате с лекар. Но мерките можете да вземете предварително. Не яжте много мазна храна, откажете се временно от кафето, алкохола и лютивото. Не лягайте, преди да са минали 2 часа от храненето. Повдигнете възглавницата си на 10- 15 сантиметра. Ако паренето премине, и кашлицата ще се успокои. Но специалистът ще ви предпише и нещо по- сигурно.
От нерви:
Ако покашляте сухо, само когато се нервирате.
Когато кашлицата не ви буди нощем.
Щом няма храчки или са много малко, кашлицата може и да е подарък от стреса.
Какво да направите? Малко успокояващи препарати. Повече непукизъм също не вреди.
Лекарства:
Доста препарати дават кашлицата като неприятно странично действие. Част от тях са против високо кръвно налягане. Кашлицата е суха, продължителна и често на пристъпи. Почти няма храчки.
Спрете временно лекарството, в което се съмнявате. Наблюдавайте се поне два дни, защото тези медикаменти се натрупват в организма и трябва време, за да ги изчисти. Ако не мине, вървете на лекар.
Идете веднага при личния си лекар и когато при кашлица:
Храчките станат слузногнойни или в тях се появи кръв;
Получите силни болки в част на гръдния кош;
Вдигате температура над 38 градуса и я поддържате постоянно малко над 37 градуса;
Започнете бързо да отслабвате.