Здраве

Не подценявайте болките в гърба


При заболяванията на опорно-двигателния апарат, включващ кости, мускули и стави, болките обикновено са хронични, а засилването им означава, че болестните промени напредват. Болките в ставите обикновено се засилват през зимата. Колкото по-продължителни са те, толкова по-голям е рискът от мускулни спазми, които нарушават кръвообръщението и допълнително влошават състоянието на засегнатите стави.
Причините за появата на болките в гърба са най-различни – претоварване при вдигане на тежести, напълняване, травми и злополуки, тежка бременност или раждане, ошипяване, физическа и психическа преумора, обездвижване, неправилна стойка поради неергономично работно място. Пример в това отношение са интелектуалците, които прекарват часове наред пред компютъра и не само се оплакват по-често от болки в раменете и шията, но и страдат повече от главоболие. Седящата поза предизвиква болки в кръста, поради продължителното статично натоварване. Шьофьорите също са потърпевши от него, но при тях трябва да се добави и въздействието на вибрациите, траещо с часове.
Опасност крият и активните движения, тъй като гръбнакът и без това е обременен с изпълнението на много функции. Основната му е да преодолява земната гравитация като същевременно носи не само вътрешните органи, но и тежестта на главата. Това е предпоставка за заболявания, особено при допълнителни натоварвания на кръста.
Още при първите болки трябва да се потърси медицинска помощ, защото появата на такива болки е ясен знак, че се отключва някое от типичните за гръбначния стълб заболявания – дископатии, дискови хернии, лумбаго, радикулит, т.е. цялата патология, предизвикваща болезненост в гръбнака и по хода на периферните нерви.
Външни фактори като влагата и студа могат да станат причина за схващане и болка, защото в гръбнака има рецептори, които се влияят от климатичните промени. Вирусните заболявания, характерни за зимата (най-вече грипът) също атакуват нервите, произлизащи от гръбначния стълб. Ако това се съчетае с рязко и усукващо движение, “сецването” неминуемо ще настъпи. В това състояние дори и покоят не помага, защото статичното натоварване е огромно. Още по-зле се чувстват водещите заседнал начин на живот, тъй като мускулатурата им е по-отпусната.
Изпратено на 3/28/2003 от Анонимен. Прочетено 6453 пъти.
Изпратено на 3/27/2006 от Vanya Ivanova.
Имам радикулит.Поне такава диагноза ми поставиха.При Л5 нерва ми е излязъл от канала.Предписаха ми инжекции и лекарства.Това временно отстрани болката.След време обаче всичко започна отново.Мои познати ми препоръчаха чакръкчия.Нямам представа това да ли ще помогне.Ако някой от вас може да ми даде някакъв съвет нека ми пише на посочения имейл адрес.
Изпратено на 6/9/2005 от таня.
гимнастика,гимнастика и пак гимнастика.тово е.не се заблуждавайте с нищо друго.не сме играли преди да се получи проблема трябва сега.всеки ден.запомни всеки божи ден.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262645)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52754)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36218)

4. Разширени вени (35950)

5. За да не се кривят детските крака (34642)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта