Здраве

Бъдете здрави с фибри!

Всички искаме да изглеждаме добре и понякога спазваме диети. Но истинската ни цел е балансираното здравословно хранене, което е немислимо без фибри. Наричат ги още влакнини и са основна част в нашето меню.
Фибрите са комплекс от въглехидрати и естествени полимери(съдържат пектин, естествени дъвки, целулоза, лигнин и др. вещества). Трудносмилаеми са, което ги прави незаменим помощник на храносмилателната система. Делят се на два основни вида – неразтворими и разтворими.
- Неразтворими
Улесняват храносмилането, защото абсорбират вода и се раздуват. Така действат положително при запек, хемороиди, различни стомашно-чревни проблеми и др. Богати източници на неразтворими фибри са пшеничените трици, пълнозърнестото брашно, както и редица плодове и зеленчуци (по-точно техните люспи и семена).
- Разтворими
Те не просто влияят върху храносмилателната система, а и абсорбират добре холестерола. Те се разпадат и образуват своеобразен гел, който се свързва с част от веществата, отговорни за повишения холестерол. Оттам идва и цялостното им благотворно влияние върху кръвообръщението и кръвното налягане, намаляването на риска от сърдечни болести и др. Разтворими фибри има в овесените ядки, бобовите растения (грах, боб, леща), някои семена, кафявия ориз, ечемик, по-малко в някои плодове (ябълки например) и зеленчуци (броколи, картофи).
- Фибри и диета
Освен че помагат за предотвратяването на някои болести, влакнините са незаменими при диета. Тъй като увеличават многократно обема си след поглъщане, създават чувство на ситост и апетитът се контролира по-лесно. Те са полезни и за диабетици – намаляват усвояването на въглехидрати в кръвта, които иначе предизвикват внезапно покачване нивото на захарта в нея. Разбира се, трябва да се внимава с приемането на плодове, които са богати на захари и могат да имат обратен ефект. Дневната доза фибри, необходими на организма, е индивидуална и се определя от възрастта и килограмите. Счита се, че оптималното количество е между 20 и 30 гр.
С напредването на възрастта организмът се нуждае от повече влакнини. Стремете се да избирате натурални продукти с ясен произход като гаранция за по-високо качество. Не трябва да забравяте факта, че поглъщат големи количества вода, за да изпълнят докрай функциите си. Което значи, че при диета, богата на фибри, задължително трябва да се увеличи приема на течности, особено вода. Иначе може да се дехидратирате, а и няма да получите желания ефект. Преминаването от режим с ниско съдържание на влакнини към такъв с високо трябва да е плавно. Иначе рискувате да получите болезнени стомашни болки, както и други негативни резултати. Ако сте си поставили за цел да отслабнете, приемайте фибри предимно сутрин. Така ще извлечете максимална полза от приемането им.




Източник: tialoto.bg
Изпратено на 8/9/2007 от Анонимен. Прочетено 1573 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262641)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52750)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36215)

4. Разширени вени (35947)

5. За да не се кривят детските крака (34638)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта