Какъв хляб да ядем
Хлябът за българина е нещо като виното и сиренето за французите, бирата за чехите, пицата за италианците.
Попаднал в стомаха, той набъбва и създава усещането за ситост, а при усвояването му получаваме 60-70% от необходимите ни за деня въглехидрати и близо 50% от белтъчините.
Днес на пазара се предлага значително разнообразие от хляб: бял, “Добруджа”, типов, ръжен, “Грахам’, “Тонус” и все по – разпространяващия се на пазара здравословен хляб “Корншпиц”.
Какво трябва да знаем за хляба и различията между видовете?
Основната маса на зърното – ендоспермът, е съставен от скорбелни зърна. Най – висока биологична стойност има зародишът, който съдържа белтъчини, мазнини, въглехидрати, минерални соли, витамини и ферменти. По биологична значимост следва обвивката на зърното, която се състои от два външни и един вътрешен слой. Именно този слой, наречен алейронов, е най – ценен поради съдържанието на белтъчини, мазнини, много витамини от групата В и растителни влакна.
По традиция в България много хора купуват бял хляб. За получаването на тези брашна е необходимо отстраняването на зародиша и обвивката на зърното, а заедно с тях и на ценните за организма вещества.
За здравословно хранене най – подходящ е хлябът, получен от пълнозърнести брашна. Принципно нова технология предопределя уникалността на хляб “Тонус”. В първия етап предварително почистените цели пшеничени зърна се довеждат до покълване, при което зародишът се активизира и зърното “оживява”. При покълването се образуват готови за усвояване витамини, естествени ензими и ценни белтъчини.
Вторият етап от производството на “Тонус”е смилане на покълналите зърна. Хлябът е наистина пълнозърнест и единствено включва всичко от зърното без никакви отпадъци. Това е и основната причина за високия дял на фибри в него. В много от развитите страни нужните за деня 25-30г фибри се поемат на таблетки. Консумацията на 250г Тонус дневно гарантира достигането на физиологичната норма за фибри. Попаднали в червата фибрите се свързват с холестерола и намаляват количеството му в кръвта. Те пречат на преминаването на глюкозата от храната в кръвта и намаляват нивото на кръвната захар. При болните с неинсулинозависим захарен диабет значително намалява нивото на кръвната захар. Ниското съдържание на фибри в храната на съвременния човек води до затлъстяване, исхемична болест на сърцето, нарушение в мастната обмяна и образуване на тумори.