Похапвайте праскови - и за здраве и за хубост
От юни до септември природата щедро ни изсипва своите дарове. По това време зрее и един от най-ценните плодове - прасковата. Какво ли няма в нея: захари, киселини (лимонена и ябълчена), пектин, целулоза, микроелементи, витамини... Богата е на витамин С, провитамин А (каротин), а също РР, В1, В2, В6, пантотенова и фолиева киселина, биотин. Прасковата е сред продовете, съдържащи най-много калиеви соли. Източник е също на фосфор, магнезий, калций, желязо.
Богатият и разнообразен химичен състав на прасковата я прави полезна храна при най-различни заболявания. Тя се препоръчва на страдащите от хронични чернодробни и жлъчни болести, защото подобрява гликогенното съдържание на черния дроб и стимулира отделянето на жлъчен сок. Полезна е и при бъбречни заболявания. Високото съдържание на калий я прави важно профилактично средство против атеросклероза и целебен плод за страдащите от нея, от хипертония и сърдечна недостатъчност. Похапването на праскови усилва отделянето на стомашен сок, което подпомага смилането на храната. Но при заболяване на стомаха трябва да се обелва кожичката, чийто мъх дразни стомашната лигавица. Същия проблем имат и хората с колит. За да окаже благотворното си въздействие върху храносмилането, плодът трябва да се консумира половин-един час преди хранене. Прасковите помагат и на хора, страдащи от запек. Комбинацията между желязото и витамин С, който подпомага усвояването му от организма я прави желана храна и за болни от анемия.
Много подходящ плод е прасковата за диети при затлъстяване. Като стимулира жлъчната секреция, тя съдейства за по-доброто смилане на мазнините и усвояването им в червата. Но тъй като от захарите преобладава захарозата, трябва да се внимава с калоража на останалите храни в дневното меню. Не се препоръчва плодът на диабетиците. Но пък каротинът в него е идеален за кожата.
За да се съхрани за зимата, този плод се подлага на преработка: компоти, сладка, конфитюри, озахаряване. В българската традиция на домашното консервиране има едно правило: замнината от праскови се приготвя след Успение Богородично - 15 август. Тогава у нас зреят сортовете, които лесно се разполовяват.