Лечебните свойства на лука
Листата му са богати на витамин С. В Средновековието са го използвали като защитно средство срещу чума и холера, а неотдавна се установи и заслугата му за дълголетието на българските селяни, които винаги са го консумирали.
Абцес, цирей, лумбаго: глава лук, опечена на фурна, се стрива и се налага на гнойното място.
Мигрена, ужилване от оса, язвичка: в случаи на главоболие, върху главата се налага катаплазма от суров лук; ужиленото място или язвичката се натриват продължително с парче лук.
Зъбобол, болки в ушите: памучен тампон, напоен с лучен сок, се налага върху болния зъб; внимателно се сипва топъл лучен сок в ушния апарат.
Нарушено храносмилане: да се консумира лучена супа.
Грип: накисват се 4 глави лук в чаша вода, получената течност се пие в продължение на 10-ина дни по 2 чаши дневно (преди лягане).
Хрема, умора: 100 гр. Нарязан лук се вари в 2 чаши вода, прецежда се, добавят се 1-2 супени лъжици мед, отново се вари до получаване на гъст сироп. Изпиват се дневно от 2 до 4 чаени лъжици.
Разстройство: шепа обелки се варят в 1 л. вода в продължение на 10 минути. Прецежда се и от получената течност се изпива 1/2 л. дневно.
Ревматизъм: 3 необелени, нарязани глави лук се варят около 15 мин. в 1 л. вода, после течността се прецежда. От полученото се пие по 1 чаша сутрин и вечер.
Нервна криза: вдишва се ароматът на нарязан на половинки лук.
Стомашно-чревни заболявания, възпаление на половите и отделителните органи, анемия, старост: 400 гр. стрит лук се накисва в 1 л. бяло вино, добавя се 150 гр. мед. От полученото се пие по 1 супена лъжица преди ядене.
При бронхит, грип, безсъние, възпаление на вътрешни органи, диабет: Яжте суров лук, колкото е възможно по-често.
Косопад: 2 големи обелени глави лук са варят 40 мин. в 1 л. вода. Съвременната арабска медицина съветва да се добави и сол или червен пипер за по-добър ефект. Получената течност се втрива в корените на косата.
За борба с комарите: Ако искате да спите спокойно през лятото, поставете близо до главата си глава, разрязана на две.