Миенето на съдове си има чалъми
Само на пръв поглед миенето на съдове е елементарно домакинско задължение. Ако искате да свършите качествено това неприятно задължение, нужно е да знаете няколко неща:
-Съдовете трябва да се мият с гъба от изкуствени полипропиленови влакна. Точно такива са най-използваните от нас гъбички. Те имат прекрасни абразивни свойства, а в същото време не надират емайлираните и тефлонови повърхности. Измиват се много добре и не развъждат микроорганизми в себе си. Специалните четки с дълги дръжки са нужни на всяка домакиня. Те вършат добра работа при миене на буркани, соковарки,месомелачки и всякакви съдове с тясно гърло и релефни повърхности.
-Да се подсушават съдовете не е задължително, освен ако не става дума за сервиране на специална празнична трапеза. Лекарите даже съветват да не ги трием,защото по тях полепват влакънца от тъканта, които след това попадат в стомаха и даже в дихателните пътища. Най-добре е да сушите съдовете на специални етажерки, където обикновено се съхраняват до следващото ядене. Но понякога при сушенето по стените остават следи от капки вода. Те се забелязват най-вече по стените на стъклените чаши.За да избегнете това, прибавете към водата за изплакване няколко капки шампоан.
-Измитите с гореща вода чаши не поставяйте една в друга. Когато те изстинат, въздухът ще се вакуумира и ще ви е невъзможно да ги разделите. В такъв случай е необходимо да налеете в най-горната чаша студена вода,а най-ниската да потопите в гореща. Въздухът вътре ще се разшири и чашите ще се разделят.