ВРЕДНА ЛИ Е КУХНЯТА ЗА ЗДРАВЕТО?
Може би така зададен, въпросът е прекалено силен и стряскащ. И все пак има неща, които могат да бъдат променени, за да може домакинята да се чувства по-добре и по-комфортно, да хаби по-малко енергия и време и всъщност по този начин да се предпази от нейното психическо и физическо здраве.
Изследвано е, че жената прекарва в кухнята от 1/3 до 1/2 от живота си. Това с особена сила важи за българката, нямаща все още навика да ползва готови храни и полуфабрикати и стараеща се, с оглед на семейния бюджет, да готви и прави зимнини почти ежедневно. Световната статистика показва, че редица специфични заболявания се “стоварват”на гърба на домакинята вследствие работата и в кухнята: мигрена, увредени стави (особено на ръцете), ишиас, радиколит, бронхит, отоци по краката, влошаване на нервно-психическото състояние. Понякога умората от домакинството е толкова голяма, че някои психолози я сравняват с изкачването на средновисок планински връх. Изчислено е, че само за 1 час работа в кухнята се изминават невероятните 1-1.5 км и се извършват над сто операции с ръцете!
С придобиването на елементарни познания по вътрешна архитектура неприятната картина може значително да се промени. Неправилното разположение на плотовете, мивка и електроуреди влошава здравословните качества на кухненската работна среда. Ходовата линия е объркана, неправилна и удължена, осветлението е избрано погрешно и не е там, където трябва, а вентилацията е слаба и некачествена. Как тогава да си помогнем?
*Светлината от прозореца не трябва да пада в гръб спрямо основните работни места. Изкуственото осветление трябва да се сведе до минимум и да се избягва комбинирането му с дневна светлина. Да не говорим, че кухненските боксове и кухни без директно осветление и вентилация (каквито съществуват в много жилищни блокове) са просто недопустими!
*Шкафовете и електроуредите не трябва да бъдат пръснати безразборно край всички стени. Подреждането им си има своя логичен смисъл и той трябва да се спазва. Добре е то да става компактно покрай една, максимум две съседни стени. Най - правилно от гледна точка на последователността на операциите подреждане е: хладилник (изваждаме продуктите), плот за работа ( за предварителна обработка), мивка (за измиването им), пак плот за работа(нарязване, поставяне в съдове за готвене) и накрая готварска печка за крайна топлителна обработка.
*Горещина и изпарения (повишената влажност и миризма) са опасни за здравето и изнежват организма. Кухнята трябва да се проветрява най-често от всички помешения в жилището. Принудителната вентилация не е най-доброто решение, защото изсмуква донякъде въздух, но не нагнетява пресен.
*Макар и на пръв поглед странно, но и стените играят своята роля. Ако те са в крещящи и топли тонове, психофизически ще “увеличат” топлината и ще изнервят и без това претоварената домакиня. Подходящи са пастелни, нежни и светли тонове и въобще покритие, което да “вдиша”, а не да се овлажнява и да бъде благоприятна среда за конденз. Ето защо прекаленото облицоване с плочки не е най-добрият вариант, нито пък боядисването с блажни бои.
Всъщност всичко, написано до тук, не изглежда толкова сложно и неизпълнимо, но би изиграло огромна роля за подобряване средата, в която се налага да бъде “потопена”всекидневно домакинята. Ако тя се вслуша в тези съвети, значи ще подобри самочувствието и здравето си. Тогава наистина ще бъде максимално практична...