Съвети за рибата
Как да познаваме прясната риба? Съвети за чистене на рибаМесото на рибата има нежна конструкция и е лесно смилаемо затова има широко приложение в обикновената и диетичната кухня. От него се приготвят най – разнообразни студени и топли предястия, супи, салати, основни ястия.
· Прясната риба се познава по яркочервените хриле, изпъкналите бистри и лъскави очи и плоската коремна част. Пусната в съд с вода прясната риба веднага потъва. Месото е бяло, плътно и еластично – когато се натисне с пръст, вдлъбнатината веднага се запълва. Люспите на прясната риба са градки, блестящи и плътно прилепнали към тялото, което затруднява чистенено им.
· Люспите на рибата се отстраняват с нож, който се движи по посока от опашката към главата. Когато чистенето става трудно, потопете рибата за няколко секунди във вряла вода, а палците си натрийте със сол. Това облекчава труда.
· Вътрешностите на рибата се чистят, като се разреже рибата на дължина откъм коремната част. Внимава се да не се засягат черния дроб и жлъчният мехур. Хрилете се изхвърлят и след това се махат вътрешностите.
· За да премахнете лигавината на някои риби, измийте ги със силен солен разтвор.
· Рибата можете да опресните като я натрийте със салицилов прах и а измийте под обилно течаща вода.
· Тежката миризма на морската риба ще отстраните като изчистите и измийте рибата, а след това я оставите да престои няколко часа в оцет, в който сте прибавили 1 – 2 натрошени дафинови листа и няколко зърна черен пипер.
· Ако натриете рибата с лимон или я покриете за 2 – 3 часа с нарязан лук ще получите същите добри резултати.
Съвети за варене на риба· За варене на риба са много удобни специалните издължени тенджери с решетка върху която се слага рибата. Решетката има дръжки в страни, така че рибата се изважда лесно от водата без да се разкъса. Когато липсва такъв съд, е по удобно големите риби да се увият в чисто рядко платно (тензух или марля) - предварително добре изплакнато със студена вода за да няма дъх , и се завържат леко с канап. По – малките риби могат само да се увият без да се завързват. Това се прави с цел да се даде на рибата по – голяма устойчивост при варенето. Този начин на варене не се отнася до рибите с плоска форма – калкан, морски език и др.
· Големите риби се слагат в хладка вода и тогава се варят за да не се напука кожата им и за да могат да се сварят бавно и изцяло.
· Риба, нарязана на късове се пуска да се вари във вряща подсолена вода. Щом възври водата с рибата, силата на огъна се намалява за да ври рибата на тих огън докато стане готова.
· Рибата се сварява обикновено за 15 – 20 минути, считано от момента на завирането на водата.
Съвети за пържене на риба· Най – малко десетина минути преди пърженето рибата се посолява за да поеме солта. тогава тя става по – вкусна и при пържене не се разкъсва.
· Пържената риба става много по – вкусна ако се потопи в прясно мляко, а след това се оваля в брашно и се изпържи в силно сгорещено олио.
· За да не пръска олиото при пърженето на рибата, захлупете тигана с цедка (гевгир).
· За да запазите рибата в прясно състояние до два дни , увийте я в кърпа, потопена в разтвор от 1 чаена лъжичка салицилов прах и ½ литър вода. Преди да я употребите за готвене измийте обилно със студена вода.
· Нарязвайте рибата върху порцеланова или стъклена поставка, защото дървената поглъща рибната миризма и става негодна за друга употреба.