Аспержите са глезотията на аристократичната кухня
Това е един от редките случаи, когато непретенциозен на пръв поглед тревист зеленчук се е прославил толкова, че е станал главен герой на световно известни литературни произведения. Не само в Европа, но и в Америка аспержите до ден днешен се считат за едно от най-изисканите блюда, предлагани в елитни заведения.
Ако не познавате някои от основните тайни на този зеленчук, обаче може лесно да се разочаровате. Просто обелена и сварена или дори приготвена на пара, аспержата ви изненадва с безвкусието на варен кочан от маруля. А може би не сте избрали професионално правилния зеленчук.
Как се избират?Колкото по-пресни са аспержите, толкова по-вкусни са. Затова на пазара избирайте твърди и с блестяща повърхност стръкове. Връхчетата трябва да не са разтворени и да изглеждат влажни. Матовият цвят и влакниста повърхност говорят, че стоката не е прясна.
Бели са аспержите, брани преди да ги видят слънчевите лъчи. Виолетов оттенък се получава през първите няколко часа, когато са изложени на слънце. Зелените аспержи са били на слънце повече от един ден. И трите вида се използват за различни ястия, но най-скъпи са младите стръкове.
Диетични и полезни, аспержите съдържат минимално количество калории и са идеални за прочистване, за отводняване на организма (особено белите аспержи). Освен това зеленчукът е богат на витамини А, В, С, на елементите кобалт, фосфор, желязо и йод.
Капризният зеленчук може да се съхранява сравнително кратко- не повече от 48 часа в хладилник, завит с влажна кърпа и поставен в найлонов плик. След този срок вкусовите му качества бързо се губят.