Чудодейната напитка - КАКАО
В ботаниката какаовото дърво е получило наименованието "Теоброма какао", което означава "храна на боговете". Ацтеките го смятали за най-красивото "райско" дърво и се прекланяли пред него като пред божествено творение.
Това дърво расте само при топъл и влажен климат, в сянката на огромни дървета, в сърцето на тропически гори, заобиколени от пищна, ярка зеленина. Разпространено е предимно в Северна и Южна Америка, Австралия и някои острови на Азия. Трудно за отглеждане, дървото расте върху плодородни, рохкави почви, с постоянна температура 20-28°.C, достига до 10-15 м височина.
Плододава два пъти годишно - основната реколта е през октомври-февруари и междинно - през май-юни. Плодовете съдържат семена (какао-бобове), чието количество вътре във всеки плод е променливо - от 20 до 50. Те могат да бъдат кръгли, плоски, изпъкнали и са със сивкав, синкав или кафяв оттенък. Едно хубаво, здраво дърво може да дава до 2 кг бобове в годината.
ЛегендатаЕдна легенда разказва, че отдавна, много отдавна живял в земята на ацтеките един маг Кветцалкоатл, който отгледал такава вълшебна градина, каквато нямало друга на света. И той толкова се гордеел със своето творение, че вече се мислел за творец, равен на боговете... Разбира се, боговете не могли да му простят това и за наказание лишили горделивеца от разум. Обезумелият Кветцалкоатл унищожил своята градина и само едно вълшебно дърво оцеляло - какаовото. Това е само предание, но истината е, че научното наименование на това дърво ("какао теоброма") означава "храна на боговете".
Ацтеките използвали какаото като стривали плодовете, добавяли различни подправки, понякога и мед и тази ароматна напитка наричали "чоколатл". Знаменитият император Монтесума изпивал до 50 купички "чоколатл" на ден, което му придавало необикновена бодрост, сила и енергия.
Освен че е ароматно и приятно на вкус, то е и още много полезно.
Какво е хубавото на какаото?Съдържащият се в него алкалоид - теобромин, действа ободряващо, но е с много по-меко действие от друг известен алкалоид - кофеина. Затова какао може да пият и онези, които не бива или не обичат да пият кафе. Теоброминът влияе слабо на нервната система и активно - на сърдечно-съдовата и дихателна системи. Какаото е особено полезно при някои заболявания, например бронхиална астма. Смята се, че всички какаови продукти защитават зъбите от вредното действие на захарта.
Американски изследователи установили и един любопитен факт: независимо, че какаото е по-калорично от чая или кафето, то не води до напълняване. Просто дори една малка чаша какао предизвиква чувство на ситост, и човек не преяжда.
Какаото и шоколадът са полезни и при активна умствена или физическа работа, за мнозина те са прекрасен антидепресант.
Специалистите препоръчват какаото особено на децата. Понеже не всяко дете е в състояние сутрин рано да закуси преди да отиде на училище, една чашка какао му позволява да не усеща глад 2-3 часа - точно до голямото междучасие.
Независимо от всичките си чудесни качества какаото не се ползва у нас с особена популярност. В чужбина какао се пие много повече, и шоколад също се консумира доста повече. Разтворимото какао може да събуди повече симпатия и по-лесно да се превърне в любима напитка за мнозина.
Какао се пие най-добре в големи, широки чашки с дебели стени. Смята се, че така удоволствието от вкуса и аромата на какаото е най-пълноценно. С бисквити или дребни сладки, сутрин и през деня - за бодрост, в студените есенни вечери - за повдигане на настроението.