Яхния “Френски рай”
Нямам какво ново да ви кажа за французина. Колкото пъти да съм бил в Париж, сънят ми не е бил достатъчно дълъг, за да го опозная. Но съм чувал, че дългото общуване с красотата накрая те прави безразличен. Привиква се лесно и заприличва на коалиция след избори. Може би затова, ако искам да изстържа нещо обезболяващо от безпомощността да си ашладисвам сянката, тя ще дойде от това, че съм осъден на безбрачие с този град, пък и с цялата държава.
За французина знам, че не сяда на масата без сирене и вино, а това да си ляга сам - не съм чувал. Говори се също, че французин сменя любовница за добре сготвена леща! Може би ще се съгласите с него, тъй като едното е за угода на душата, а другото - обещание за фантастични нервни кризи...
Вземате четвърт леща и хубаво я изчиствате, защото ако някое камъче се окаже по-здраво от зъба ви - радостта на зъболекаря, ще ви почерни живота.
Освен огромните им инвестиции в свободната любов, във Франция продават вино за пиене и вино за готвене. Веднъж един приятел донесе оттам червено за готвене и като му седнахме - нищо не сготвихме и нищо не остана от тази кулинарно ориентирана течност.
Та в подобно вино накисвате лещата и я оставяте да пренощува. За да не ви се кърши сънят, че сте похабили виното, с останалото от бутилката се разквасете на къси глътки. Сега са на мода ранната туршия и пушените гърди. Нарежете на кубчета едно парцалче (200 грама) от гореспоменатите свински прелести, хвърлете ги без мазнина в тигана и бъркайте, докато почнат да се топят.
Гърдите много си вървят с лука - надробете две глави и ги запържете заедно до оня златист цвят на новите пет стотинки. Хубаво е и да имате две кубчета бульон, които да хвърлите в литър вода и с него да залеете набъбналата от виното леща. Ако нямате - карате нататък само с вода.
(По въпроса за водата, без да искам да ви тревожа, ще ви споделя, че преди години нашите атлантици намерили на острова умряло пингвинче. Направили му аутопсия и установили, че е погинало от цироза. Така е, когато се набляга демонстративно на водата...)
Лукът и гърдите добавяте към лещата, овкусявате с дафинов лист и няколко пръчици карамфил и оставяте варивото да къкри на пепеляв огън. През това време обелвате три картофа, разкроявате ги на четири, измивате два моркова и ги нарязвате дребно. По средата на варенето прибавяте зеленчуците към лещата, сипвате чаена лъжичка захар и две сол, а смленият черен пипер - накрая.
Опитвате дали нещо не е закъсняло да омекне и след като се уверите, че хармонията е пълна, дръпвате от огъня.
Хапвате, пийвате и се сещате как една англичанка определя французите: “Сирене, вино и първата срещната...” За леща не се споменава.
В памет на Цаньо Сърнев