В сезона на сладката
/ с продължение/
Всяка начинаеща домакиня пристъпва към варенето на сладко със страхопочитание.Открай време е известно, че при приготвянето му има тънкости.
Важно е да знаете какви плодове трябва да подберете. Ягодите не бива да са едри, месестата им част трябва да е плътна, без кухини. При малините е обратно - предпочитат се по-едрите. Кайсиите не бива да са много узрели, за да не се разкашкват, същото важи за сините сливи и прасковите. Прието е сладкото да се приготвя от бели или розови череши. За вишните изискванието е да са от по-твърдите сортове. За сладко от ябълки и круши са подходящи сортовете с бяла, твърда месеста част, оято не се разварява. При дюлите, сортът не е от значение, важното е да не са много гнили.
Кората на ябълките и крушите се обелва фино, отстранява се семенната част, по- малките плодове се нарязват надълго на половинки, по-едрите на резенчета с дебелина 2 см. Много ефектно е сладкото от цели малки круши от твърдите сортове.
След като се обелят, дюлите могат да се настържат на специално едро ренде за сладко, направо във врящия захарен сироп, но може и да се нарежат на парченца с обикновен или къдрав нож. Кайсиите се режат на половинки, а прасковите - на парчета, които също могат да се оформят красиво с къдрав нож. Сливите се обелват и безкостяват. Черешите и вишните само се обезкостяват / продават и специални уреди за тази цел/. На портокалите и лимоните се остъргва жълатат и оранжевата част от кората на ситно ренде.