В Кухнята

СЪДОВЕТЕ В НАШАТА КУХНЯ

За всяка домакиня е необходимо да познава действието на различните видове храни върху домакинските съдове. В някои случаи това действие е значително и съдът може бързо да се повреди или атакуваната материя на съда да попадне в храната. Алуминиеви съдове. Тези съдове са много по-леки от стоманените и емайлираните, отличават се със значителна здравина и не се повреждат от действието на резки температурни промени. Удобни и хигиенични са за приготвяне на храна, но при условие, че се използуват правилно.
В тенджерите, изработени от листова алуминиева материя, е най-добре да ее приготвят супи.
В летите, по-дебелостенни алуминиеви съдове от, вторични алуминиеви сплави, каквито са тиганите, тенджерите за печене и др., могат да се приготвят задушени, печени, пържени и други подобни ястия, които са бедни на органични киселини.
Алуминиевите съдове и особено тези, изработени от алуминиеви сплави, се подават на разрушителното действие на готварската сол и на някои органични киселини (ябълчна, лимонена, винена, янтарна и др.), които се съдържат в повечето зеленчуци и плодове. В резултат на това действие корицата от алуминиев окис, която обикновено покрива повърхността на съда и го предпазва от корозия, се разрушава. Алуминият започва наново да се окислява и преминава частично в храната във вид на соли с органичните киселини. Ето защо в алуминиеви съдове не трябва да се държат кисело зеле, кисели краставички, туршии, солени саламури и маринати, а също и кисели компоти и плодови десерти.
Храни, приготвени в алуминиеви съдове, не трябва да се оставят да престоят в тях дори и един ден. Те трябва веднага да се прехвърлят в емайлиран, порцеланов, фаянсов или стъклен съд.
И още един съвет! След употреба алуминиевите съдове трябва да се накисват във вода и да се измиват с мека четка или гъба. Най-добре е да се измиват с боракс (1 супена лъжица боракс в 1 л. вода) или сода бикарбонат (1 чаена лъжичка сода бикарбонат в 1 чаша вода).
Алуминиевите съдове не трябва да се почистват с телени изтривалки, с шкурка или с телени четки, с калцинирана сода, с готварска сол, силни киселини (сярна, солна) или силни основи (сода каустик). Всички те разрушават защитната им корица от алуминиев окис и предизвикват усилена корозия на метала, вследствие на което съдовете бързо се износват.
Емайлирани съдове. Понастоящем тези съдове намират широко приложение в кухнята. Не се разрушават от готварска сол, киселини, нито от алкално действуващи вещества (сода бикар-бонат, калцинирана сода, сапун и др.). Въпреки това обаче и с тях трябва да се отнасяме грижливо. При удар или резки температурни промени (от топло на студено или обратно) емайловата им покривка се напуква и олющва. Ако вътрешната им повърхност е напукана и олющена, в тях не трябва повече да се готви,
За пържене и за приготвяне на каши и кремове те не са пригодни, тъй като храната може да загори и емайлът им да се напука и олющи.
Икономични и удобни са емайлираните чугунени съдове, тъй като емайлът се задържа много добре върху чугунената повърхност.
Никелирани и хромирани съдове. Хромираните стоманени съдове са устойчиви на действието на обикновените химични агенти.
Стъклени съдове. Много ценни за домакинството са съдовете от огнеупорно стъкло. В тях храната се запазва топла по-продължително време. Препоръчва се печенето, готвенето и задушаването на хранителните продукти в тях да става във фурната на готварската печка. Ако в домакинството се използува открит пламък от газови котлони или печки, нафта, примуси и други, над него трябва да се постави азбестова мрежа или предпазна метална плоча.
Кухненските съдове могат да се употребяват дълго, ако не се стържат с нож, не се почистват с телени четки и не се мият с калцинирана сода. Отвън те трябва да се почистват само с предназначените за тях миещи и почистващи препарати (пасти и прахове), а отвътре — с мека гъба и сапун.


Източник: polezno.info
Изпратено на 9/27/2007 от Анонимен. Прочетено 6739 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/16/2013
Лесна мусака с патладжан

7/10/2013
Пилешки гювечета

12/5/2012
Как да изберем прясна риба

11/30/2012
Печени ребърца

11/23/2012
Съвети за хляб в домашната хлебопекарна

1. Тази фантастична италианска кухня! (29282)

2. Как да приготвим стандартно кисело зеле и от прясно да направим сърми (26140)

3. Пилешки дробчета с топено сирене (25065)

4. ДИЕТА ЗА ЧРЕВОУГОДНИЦИ (25033)

5. Пържено пиле "Дълги нощи" на Андреев ден - 30 ноември (22744)

Как да приготвим стандартно кисело зеле и от прясно да направим сърми

Тази фантастична италианска кухня!

ДИЕТА ЗА ЧРЕВОУГОДНИЦИ

Печено прасенце с кисело зеле

Ванилово-шоколадов сладкиш