МАЛКИ ТАЙНИ В ГОТВЕНЕТО
Кюфтетата стават по-сочни и меки, ако хлябът, който се прибавя в сместа за приготвянето им, не се изтисква напълно от млякото или водата, в които е бил потопен.
Пържените яйца стават по-пухкави и по-вкусни, ако яйцата, преди да се прибавят към мазнината, се разбият с прясно мляко или вода (по 1 супена лъжица на яйце). Пържените яйца са по-вкусни, по-хранителни и с по-приятен външен вид, ако са поръсени със ситно нарязан лук или магданоз. Яйцата изпържени на слаб огън, са по-вкусни от яйцата изпържени на силен.
Ястията, приготвени с брашно и мляко, както и яхниите и мусаките, загарят лесно. Такива ястия трябва да се варят на умерен огън. Изобщо ястията губят от вкуса си, когато се варят на силен огън.
Продуктите са вкусни, ако са приготвени с подходящи подправки. Например на зрял фасул подхожда джоджен, на лещата – чубрица. На пресен грах, зелен фасул, картофи, краставици – копър, на всички зеленчуци и варива – магданоз, на по-тлъстите меса и супи – черен пипер, на прясно зеле, кебапчета и др. – кимион. Не прекалявайте с количеството на подправките. Когато се чувства силно ароматът на подправката, ястията, както и сладкишите, губят значително от вкуса си.
Преваряването или препържването на продуктите е нежелателно. Продължителната топлинна обработка разваля вкуса и външния вид на храната и намалява нейната хранителност.
Щипка захар прибавена към зеленчук, който се вари, подобрява вкуса му.
Горещите ястия се поднасят в затоплени чинии, а студените в студени чинии. Това запазва добрия вкус на ястието. Не бива да се поднася нито много студена, нито много топла храна. Еднакво губят своя вкус както студените пържени меса, така и горещите котлети. Ястия с картофи, спанак, зеле, леща, макар и постни, се поднасят топли. Когато се консумират студени, те са мъчносмилаеми.
Източник: polezno.info